Mleko kozie UHT – co musimy wiedzieć?

Mleko kozie UHT – co musimy wiedzieć?

Mleko kozie UHT święci triumfy (https://www.bee.pl/danmis-mleko-kozie-uht-500-ml_p1365056.html). Jego popularność rośnie, od kiedy świat obiegła informację o chorobie wściekłych krów. Kozy uznawane są za bardzo zdrowe. Mogą także lepiej bronić się przed zabrudzeniem otoczenia oraz pozbywać z systemu poszczególnych niebezpiecznych elementów. Są wytrzymalsze na dolegliwości, np. nie chorują na gruźlicę. Ich mleku nie zagraża zatem zarażenie ową dolegliwością. Zauważony po latach biały trunek bezpośrednio od kozy zdobywa serca kobiet dbających o linię oraz wspaniałą zdrową skórę.

Prozdrowotne wartości mleka koziego

Mleko kozie wyróżniają łatwe w trawieniu niewielkie cząsteczki tłuszczu i duża ilość średnio-łańcuchowych kwasów tłuszczowych, dzięki którym jest ono lepiej strawne poprzez system. Teraz mleko kozie badane jest pod wieloma względami. Wykazano na przykład, iż w postaci modyfikowanej dobrze nadaje się do karmienia dzieci, jakie z rozmaitych podstaw nie mogą być karmione naturalnie. Mleko kozie jest ponieważ pod względem składu oraz mechanizmu tworzenia podobne do mleka kobiecego.

Mleko kozie – mleko zbliżone do damskiego

Skład mleka koziego podobny jest do damskiego. Mleko to jest jednakże bogatsze w elementy mineralne. Ma więcej wapnia, potasu, fostoru, natomiast również witamin A1, B1, B2, PP oraz C, oddziałując m.in. na zwiększenie przemiany materii. Podobieństwo to wywołuje, iż mleko kozie jest łatwo strawne poprzez ludzki system. Białko mleka koziego nie ma podstawowych frakcji globulin, będących w mleku krowim. Frakcje owe niejednokrotnie powodują nadwrażliwości, okazujące się wysypkami na skórze, egzemami, kłopotami z oddychaniem, bólami brzucha lub biegunką. Tak właśnie broni się nasz system przed obcym ciałem, jakim jest mleko krowie.

Czemu należałoby pić kozie mleko?

Popyt na tenże artykuł spożywczy stale wzrasta, pomimo iż w polskiej dziedzinie mleczarskiej nadal są to produkty mało powszechne oraz w ogromnej mierze wysyłane za granicę. Teraz ok. 15 proc. polskiej produkcji dochodzi m.in. do Rosji, Finlandii lub na Ukrainę. Inwestorów nadal ogranicza jednakże deficyt tego materiału wywołany niewielką ilością gospodarstw, jakie wytwarzają kozie mleko.

Czy mleko kozie możemy dawać dzieciom?

Na rzeczone pytanie można odpowiedzieć – niewątpliwie tak. Mleko kozie dla dzieci jest potrzebne jako dopełnienie normalnej diety. Jest mniej uczulające oraz ma więcej mikroelementów dobrych dla zdrowia. Pamiętajmy jednakże, iż zarówno mleko krowie, jak również kozie w wypadku małych dzieci jest przeciwwskazane jako standardowy element diety. Ogromna ilość białka może ponadto obciążać nerki malca.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Share